Tiksli „Odisėjos“ data? Astronomai iššifruoja senovės dangaus ženklus

odisejas-uztemimasMokslininkai ištyrė Homero epą „Odisėja“ ir nustatė, kad jame aprašytas saulės užtemimas galėjo įvykti 1178 m. pr. Kr. balandžio 16 d., apie vidurdienį. Šis įvykis siejamas su Odisejo sugrįžimu į Itakę ir kerštu prieš Penelopės jaunikius.

„Odisėjoje“ minimas momentas, kai pranašas Teoklimenas sako: „Saulė dingo iš dangaus, ir nelaiminga tamsa apgaubė pasaulį.“ Tai gali būti poetinis saulės užtemimo aprašymas. Ankstesni astronomai jau 1920-aisiais nustatė, kad 1178 m. pr. Kr. įvyko visiškas saulės užtemimas matomas virš Jonijos salų, įskaitant Itakę.

Naujesni tyrimai, atlikti Marcelo Magnasco ir Constantino Baikouzio iš Rokfelerio universiteto, analizavo kitus astronominius užuominas „Odisėjoje“. Pavyzdžiui, minimos konkrečių žvaigždynų, Veneros ir Merkurijaus padėtys bei mėnulio jaunaties fazė, kurios sutampa su užtemimo diena. Tai leidžia manyti, kad Homeras galėjo įtraukti tikrus astronominius įvykius į savo epą.

Be to, šis atradimas leidžia patikslinti Trojos karo datą. Kadangi Odisejo sugrįžimas įvyko praėjus dešimtmečiui po karo pabaigos, astronomai daro prielaidą, kad Trojos karas galėjo baigtis apie 1188 m. pr. Kr.

Pilnas straipsnis „Live Science“ svetainėje.