Astronomijos simboliai heraldikoje

saulės ir mėnulio simboliai

Dangaus kūnų simboliai

Saulė, dievų ir karalių atributas, simbolizuoja garbę, puikumą, didelį autoritetą. Mėnulis simbolizuoja moterišką pradą, grožį, švelnumą ir nežinomybę. Žvaigždė – ypač mėgstama heraldikoje. Tai Dievo idėjos judinančios pasaulį simbolis, laisvės, didelių siekių, revoliucijų atributas. Penkiakampė (paprastai Vakarų Europoje) reiškia erudiciją, gerumą, dorybę; šešiakampė (Vidurio ir Rytų Europoje) — aukštas pareigas, patikimą vadovavimą; septyniakampė — apsukrumą; aštuoniakampė — atgimimą, žinojimą.

brazilijos-veliavos-zvaigzdynaiAstronomija vėliavose

Daug šalių Saulę pasirinko valstybės emblema. Japonijos, vadinamos „tekančios Saulės šalimi“, vėliavoje matyti paprastas raudonas skritulys, o štai Urugvajaus vėliavoje Saulė puošnesnė, su veidu. Argentinos vėliavoje Saulės veidas net kažko susirūpinęs ? Labai įdomi Brazilijos vėliava – joje pavaizduotos ne šiaip žvaigždutės (kaip kad JAV vėliavoje), o konkrečių žvaigždynų šviesios žvaigždės: Sirijus, Procionas, Spika, Antaris, Kanopas, Alfardas, visas Pietų Kryžiaus žvaigždynas ir kt. Ir išdėstytos jame gana įdomiu būdu – taip atrodytų dangaus sferos gaublio elementas, jeigu žiūrėti į jį iš išorės.

pietu-kryziaus-zvaigzdynas-veliavoseBeje, įvairių tautų mėgiamiausias žvaigždynas ir yra pietų pusrutulyje lengvai į akis krentantis Pietų Kryžius žvaigždynas. Jį beplėvesuojant išvystame Australijos, Naujosios Zelandijos, Papua Naujosios Gvinėjos, Vakarų Samoa vėliavose. O štai Aliaskos valstijos vėliavoje išdidžiai spindi Didieji Grįžulo ratai ir Šiaurinė žvaigždė.

menulis-veliavoseIslamo šalių vėliavose dažnai sutinkama Mėnulio delčia šalia kurios spindi viena ar kelios žvaigždės. Šie simboliai aptinkami Turkijos, Alžyro, Mauritanijos, Pakistano, Tuniso, Malaizijos ir kt. valstybių vėliavose. Vieni istorikai Mėnulio ragelį sieja su pranašu Mahometu, kiti su Konstantinopolio žlugimu šviečiant delčiai, kiti šio simbolio ištakų ieško dar senesniuose amžiuose: Mėnulis buvo graikų deivės Artemidės bei kartaginiečių deivės Tanit simbolis. Tačiau net ir nepatyręs astronomijos mėgėjas lengvai gali pastebėti, kad Mėnulio pjautuvas dažnai būna nupieštas labai neteisingai. Dar labiau šypseną sukelia tarp jo „ragų“ įterpta žvaigždė. Singapūro vėliavoje Mėnulį apspitęs net 5 žvaigždžių pulkelis. Mėnulio pjautuvo forma dažnai irgi visiškai neatitinka savojo analogo danguje – apšviesti Mėnulio „ragai“ negali būti užlinkę į kitą neapšviestą pusrutulio pusę, taip pat vaizduojamas netaisyklingai išlinkęs terminatorius (dienos ir nakties linija).

Lietuvos vėliavoje nėra jokių astronominių ženklų, tačiau geltona spalva simbolizuoja būtent Saulės šviesą. Yra hipotezė, kad net gediminaičių stulpų simbolis reiškia ne šiaip tvirtovę, bet dangaus šviesulių stebyklą – senovinę observatoriją (yra atrasta artefaktų, kuriuose šalia gediminaičių stulpų vaizduojama Saulė, kiti įvairūs skrituliukai).

Literatūra:
E.Rimša. Heraldika. Iš praeities į dabartį, Vilnius: Versus Aureus, 2004.